10 důvodů proč testovat

Uživatelské testování je klíčové pro dobře fungující weby nebo aplikace. Uživatelé při při procházení internetu mají různé zvyky, jak jednotlivé prvky fungují, kde se nachází navigace a vyhledávací políčko, jak mají provést nákup atd. Své zvyky neradi mění, proto musí být rozhraní přizpůsobeno k chování jednotlivých cílových skupin. Díky uživatelskému testování jim připravíte takové webové stránky nebo aplikace, od kterých nebudou odcházet ke konkurenci.

1 Proč uživatelé opouští web?

Může to být proto, že web uživatele nezajímá - což ještě nemusí být důvod k panice. Nebo proto, že váš web na ně mluví jinou řečí, než kterou jsou zvyklí, tlačítka nefungují tak, jak by měly, texty nemají nadpisy a nejsou rozděleny do odstavců aj. Důvodů, proč uživatelé opouští právě váš web, může být spousty.

Příklad z praxe:

Při testování webu Onebit bylo zjištěno, že testeři měli problém s  porozuměním pojmů a technickými specifikacemi. Bylo to způsobené kvůli nevědomosti úrovně znalostí, které u svých uživatelů očekávali. 

2 Kde může uživatel najít potřebné informace?

Častá otázka typického uživatele – kde na stránce jsou informace, které potřebuji. Můžete si myslet, že na svých webových stránkách máte všechno pro uživatele krásně naservírované. Ovšem uživatelé mohou být jiného názoru. Vaše webové stránky pro ně mohou být chaosem, ve kterém se neorientují. Pokud hledají informace, které na vašem webu nenaleznou (i když tam jsou) raději odejdou jinam. Na takový web, kde hledané informace snadněji naleznou a nebudou muset po nich pátrat.

Příklad z praxe:

Při testování webu Optik do domu testeři nemohli dohledat některé klíčové informace. Uživatelé nemohli najít požadované informace o produktu, přestože daný text byl krátký a zdánlivě srozumitelný.   Například v textu byla také informace o slevě na obrubu, která se daného tématu sekce týkala jen okrajově. V tomto případě se testerům důležité informace ztrácely mezi nedůležitými.

 

Co si z toho odnesl náš klient

Výsledky uživatelského testování mi poskytly přínosný pohled na vlastní web, následný redesign je kvalitně odvednou prací. Úpravy a rozšíření intranetu pro mne znamenají především vítané usnadnění administrativy, které je funkční a mohu se na něj spolehnout.

Petr BajerEurocompanies

3 Předčasně ukončený objednávací proces

Projdou vaši uživatelé skoro celým nákupním procesem a v posledním kroku si to rozmyslí a tlačítko odeslat nezmáčknou? Co mohlo uživatele donutit, aby po vyplnění formulářů si nákup na vašem webu rozmysleli? Je pravděpodobné, že uživatele něco stoplo a řeklo, tudy cesta nevede. To něco se ukrývá na vašich stránkách.

 

Příklad z praxe:

Při testování objednávkových formulářů webu Onebit bylo zjištěno, že při chybně zadaných údajích testeři klikali na tlačítko zpět. Klikali na něj, protože chtěli zrušit chybu. Bohužel tlačítko zpět je odkázalo na titulní stranu. Pokud by chtěli odeslat objednávku, museli by znovu formulář vyplnit. A to pochopitelně není pro uživatele právě povzbudivé.

4 Uživatelé raději používají vyhledávací pole než navigaci

Máte super navigaci? Ale vaši uživatelé raději používají vyhledávací pole pro hledání zboží? Uživatelé nemusí správně pochopit, jak vaše navigace funguje. Chyba často bývá v tom, že používáte slovní spojení, které cílová skupina uživatelů nezná. Pak se stává, že uživatelé hledají útočiště ve vyhledávacím pokojíčku. V horším případě odejdou a objednávku udělají jinde. Vytvořit přehlednou navigaci je složitý úkol. Obzvlášť pokud máte širokou cílovou skupinu uživatelů.

Příklad z praxe:

Při testování webu Kouzelná půjčka uživatel nenašel informaci, přestože se nacházela hned v první větě. Uživatelé web nečtou, ale skenují. Uživatel by ocenil vyhledávací políčko, aby informaci mohl najít.

5 Proč uživatelé klikají právě TAM?

Uživatelé vám na stránkách klikají na místa, kde není žádné tlačítko, odkaz a ani žádný jiný důvod ke klikání? U malého počtu uživatelů to můžete přehlédnout, ve všech jiných případech byste měli zjistit důvod proč tomu tak je.

Uživatele klikají, protože očekávají, že se něco stane. Pokud nedostanou zpětnou reakci, tak si mohou myslet, že vaše stránky nefungují. Pak odejdou. Sledujte uživatele, jak se chovají na vašem webu.

Příklad z praxe

Při testování  kalkulačky na webu Kouzelná půjčka měli uživatelé problémy s přecházením mezi jednotlivými kroky formuláře. Měli obavy, že při kliknutí na tlačítko zpět se jim údaje vložené do formuláře smažou.

6 Navštěvují, ale nenakupují

Máte vysokou míru návštěvnosti, ale uživatele nenakupují? Může to být tím, že uživatelé nemusí znát váš nákupní proces. Máte ho jinak než je uživatel zvyklý? Co je pro uživatele jiné, to se musí naučit. A  uživatel se nechce nic nového učit.

Dalším důvodem může být špatně dohledatelný nákupní košík na stránkách. Uživatelé nemusí mít také ponětí o tom, že se u vás dá nakoupit.

Příklad z praxe:

Při testování webu Onebit testeři měli problém najít cestu k objednávkovému formuláři. Na stránkách webu, kromě úvodní stránky, nikde nebyly umístěny tlačítka nebo záložky k zobrazení objednávkového formuláře. Uživatel může objednávkový formulář jednoduše na úvodní stránce přehlédnout a během procházení webu už na něj nemusí narazit.

7 Špatně vyplněné formuláře

Přichází vám spousta špatně vyplněných objednávek a formulářů? Čím to je způsobené? Ve formuláři používáte pojmy, které jsou uživatelům neznámé. Nebo jsou uživatelům známé, ovšem v jiném kontextu. Nevysvětlujete dostatečně svým uživatelům, co mají do políčka vyplnit a nedáváte jim možnost výběru. Pokud uživatel neví, co má ve formuláři vyplnit, tak rovnou odchází ke konkurenci.

Vyplňování formuláře při nákupu nového zboží by mělo být pro uživatele radost, ne stres. Ptejte se uživatelů, zda je váš objednávkový formulář pro ně dostatečně srozumitelný. Neznámé a nevysvětlené pojmy dovedou uživatele až ke konkurenci.

Příklad z praxe:

Při testování objednávkového formuláře webu Kouzelná půjčka bylo zjištěno špatné vyplňování formuláře. Položka jméno ve formuláři byla vyplňována jako celé jméno a byla ignorována položka příjmení. Při kopírování číselných údajů (např. mobil) docházelo ke kopírování údajů včetně mezer a ty web nechtěl zpracovat.

8 Máte FAQ, a přesto jsou dotazy

Posílají vám uživatelé dotazy, na které odpověď mohou najít na vašich stránkách? Uživatelé mají dotazy ve chvíli, kdy jim není něco jasné. Jste si jisti, že jste dotazy na webu dostatečně vysvětlili? Pokud vám přichází dotazy opakovaně, měli byste se uživatelů ptát, čemu na stránkách nerozumí.Také je dobré přijít na to, zda dotaz či problém nejde zcela odstranit – například změnou chování webu. Jinak budete svůj čas trávit odesíláním odpovědí na stejné dotazy.

9 Kde je navigace?

Tuto otázku si položí každý uživatel, když nenalezne navigaci tam, kde má být. Pokud váš web má navigaci, která je skryta před zraky uživatelů, dejte jim vědět, kde ji najdou. Bez nalezení navigace ztrácí uživatel schopnost komunikovat se stránkou. A ztráta navigace vede uživatele k odchodu.

Příklad z praxe:

Při testování webu Kouzelná půjčka testeři nezjistili, že se na webu nachází i sekundární navigace. Proto hlubší informace, které bylo možné nalézt pomocí doklikání v sekundárním menu, testeři nenašli.

10 Vyhledávání na webu

Během procházení webu mohou mít uživatelé potřebu najít informace rychle a není jim zřejmé, v které položce menu by je našel. V tomto případě použije vyhledávací políčko. Ale co má dělat uživatel, když vyhledávací políčko nemůže najít? Možná vyzkouší prokliknout několik položek menu, ale nakonec stejně odejde ke konkurenci. Nebude se mu chtít procházet každou položkou menu zvlášť. Pokud na webu vyhledávací políčko máte, měli byste také zajistit jeho správnou funkčnost. Nemělo by ho rozhodit záměna velkých a malých písmen, (ne)použití háčků a čárek.

Příklad z praxe:

Při testování webu Kouzelná půjčka měli testeři potřebu použít vyhledávací políčko. Na webu Kouzelné půjčky neměli tuto možnost k dispozici a chyběla jim.

 

Zvyk je želená košile. Proto své webové stránky dělejte tak, aby uživatelé na vašich webových stránkách našli to, co potřebují a neměli důvod je opouštět. Neměňte pravidla fungování webu a aplikací. Uživatelé změnu nepřijmou, pokud nebude v jejich prospěch. Neodlišujte se od jiných webů snahou být jedineční v chování webu vůči uživatelům. Buďte jedineční svým obsahem – ne webem. To je klíč k úspěchu.

 

Dále vás bude zajímat:Časté dotazy

Kontaktujte nás


Petr Gogolín

tel.: +420 776 346 943

e-mail: gogolin@kurzor.net

Na základě uvedených údajů Vás budu kontaktovat a probereme vhodný postup práce vzhledem ke stavu Vašich webových stránek.

Mám zájem o testování
* - povinný údaj