Co všechno se může během testování pokazit

Naše zkušenosti / 11.1.2015

Na průběh uživatelského testování se každý moderátor musí připravit. Připravenost moderátora má vliv na dobře provedené uživatelské testování. Připravili jsme seznam věcí, které může i nemůže moderátor ovlivnit. Seznam jsme rozdělili na dvě části – na okolní vlivy a průběh tetování.

Okolní vlivy

Sem zařadíme věci, které může moderátor ovlivnit před začátkem testování. Moderátor musí zajistit funkčnost techniky a organizaci testování.

 

 1. Být online - Bez dostupnosti internetu se tester nedostane na webové stránky a nemůže nic testovat. Ověřte si, zda se v den testování neplánuje odstávka elektřiny.
 2. Tester se nedostaví - Domluvili jste si s testerem schůzku? Mobil vám nebere a testování mělo začít už před půl hodinou? Pokud se tester nedostaví, mějte vždy v záloze o jednoho navíc. Záložnímu testerovi vysvětlete, že pokud se všichni dostaví, tak testování nebude absolvovat.
 3. „Baterie je skoro vybitá“ - Pokud testování probíhá na notebooku, ujistěte se, zda máte dostatečně nabitý notebook. Případně mějte s sebou nabíječku. Může se vám totiž stát, že uprostřed testování dojde ke zbytečnému výpadu.
 4. Software nefunguje - Tester nedočkavě sedí před PC a vám stále ne a ne naběhnout nahrávací program. Ujistěte se před dostavením testera, že všechny programy fungují, tak jak mají. Případně mějte v záloze jiný software, kterým problém vyřešíte.
 5. Klidné prostředí - Pro testování vyberte prostředí, které nebude testera ani vás rušit. Šum okolí a rozhovory kolegů na video záznam z testování nepatří. Tester také ztrácí soustředění a testování pak nemusí vést k přesným výsledkům. Výjimkou jsou testování, kde je potřeba hlučné prostředí. Příkladem může být testování nalezení spojení na mobilním telefonu v rušné odjezdové hale na nádraží.
 6. Testeři pospolu - Testování s každým z testerů si domluvte na jiný čas. Zamezíte tak jejich setkání. Je důležité, aby tester měl vlastní názor na testované stránky a nenechal se ovlivnit postřehy svých kolegů. 
 7. Další příprava - Pro testování formulářů, e-shopů nebo jiných funkcí, kde je nutná registrace, připravte testovací e-maily. Tyto e-maily před začátkem testování předejte testerům a ujistěte testera, že objednávky na e-shopu jsou pouze testovací. Žádné zboží jim nedojde. Výhodou je, že k e-mailům budete mít kdykoliv přístup. Budete se moci zpětně podívat, jaký byl průběh komunikace a klient bude vědět, že objednávky jsou pouze testovací. 
 8. Zapnutá kamera - Nejdůležitější krok, který je nutný provést, než začnete s uživatelským testováním. Bez zapnuté kamery nemáte záznam o testování. Proto se raději (i několikrát) přesvědčte, že kamera je zapnutá. A funguje obraz i zvuk!

 

Než se pustíte do samotného testování, otestujte, zda všechno funguje tak, jak má. Vyzkoušejte funkčnost kamery a programů, které budete potřebovat. Projděte si všechny scénáře, které máte nachystané k otestování a přesvědčte se, že máte všechny potřebné (např. emaily) věci připravené.

Průběh testování

Průběh uživatelského testování může svým chováním moderátor ovlivnit, jak pozitivně, tak negativně. Pozitivním ovlivněním může být například odvedení testera od úkolu, který se mu nedaří dokončit k dalšímu úkolu. Naopak negativně ho můžete ovlivnit tím, že mu popíšete přesnou cestu, kterou se má na webu vydat, a nenecháte jej samotného na to přijít.

Sepsali jsme několik věcí, kterými by moderátor změnit výsledek testování.

 

 1. Mluvíte víc než tester - Snažte se nabudit přátelskou atmosféru. Testeři mohou mít strach z neznáma, neví, co je čeká. Testerovi může pomoci krátké video (cca 1 minuta), na kterém uvidí chování testera - říká nahlas své myšlenky, komentuje každý krok, který provede na webu a jiné.
 2. Nenavádějte testera - Může se zdát, že daný úkol je jednoduchý. Přesto ho tester nemůže zvládnout. Nesnažte se mu s daným úkolem poradit a ani mu během zbytku testování nedávat rady. Pokud se mu úkol nedaří dokončit, přejděte k dalším. Proto nechte testera samostatně pracovat, sledujte a poslouchejte jeho reakce při práci s webem.
 3. Nepoužívejte slova, která jsou na webu - Při zadávání úkolů nepoužívejte přesná slova a slovní spojení , která jsou použity na stránce. Snažte se interpretovat úkoly za použití synonym. Pokud použijete stejná slova, jako jsou na stránce, tak testerům ulehčíte práci. Nebudou se soustředit na daný úkol, ale spíše budou hledat jen klíčová slova.
 4. Nenechte testera řešit design - Ptejte se na názor testera, jak se mu web líbí. Ale dávejte si pozor, aby nezačal řešit design webu. K tomuto účelu jste si testera nepozvali. Tester je ovlivněn subjektivními názory - nemusí mít v oblibě barvy, ve kterých je sladěn testovaný web. To neznamená, že funkčnost webu je špatná. Pouze v případech, kdy více uživatelů má stejný názor, tak je pravděpodobně něco s designem v nepořádku. Postačí to oznámit zadavateli. Ten podle získaných záznamů, jak má design řešit dál.
 5. Nenechte testera řešit technologie - Můžete mít zvídavého testera, který se zajímá o technologie. Můžete s ním probrat, jaké technologie byly použity k implementaci webu, ale neztrácejte s těmito otázky čas. Jeho cílem není pochopit detaily implementace, ale otestovat web.

 

Máte vlastní zkušenosti z průběhu testování? Zkoušeli jste si někdy projít web se svým známým nebo kamarádem? Na co byste už nikdy při uživatelském testování nezapomněli? Podělte se s námi o své zážitky.

Kontaktujte nás


Petr Gogolín

tel.: +420 776 346 943

e-mail: gogolin@kurzor.net

Na základě uvedených údajů Vás budu kontaktovat a probereme vhodný postup práce vzhledem ke stavu Vašich webových stránek.

Mám zájem o testování
* - povinný údaj